Sprawdzian z literatury romantyzmu
Dopasuj odpowiedzi w prawej kolumnie do pytań w lewej.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Czasami warto sprawdzić swoją wiedzę.. Romantyzm część I October 26, 2008 Mickiewicz w balladzie „Romantycznośd" sformułował nowy program literatury odwołującej się do .Maretiał do sprawdzianu - romantyzm.. Ta epoka jest bardzo dokładnie omawiana.. Jego życie naznaczone było skandalami, licznymi romansami, kontaktami z innymi wielkimi romantykami, podróżami.. (2 pkt.. Więcejliteratury wspolczesnej Magdalena Broclawik; Sprawdzian wiadomosci z "Krzyzakow" Henryka Sienkiewicza Katarzyna SmiechRomantyzm - Jezyk polski, opracowanie na sprawdzian.. Utwór jest polemiką z niehonorową walką o niepodległość.. Do raz udzielonej odpowiedzi nie możesz już wrócić.. REKLAMA "Kordian" - test znajomości lektury.. Na świecie zwiastunami przemian w literaturze są zjawiska wpisane w tzw. Preromantyzm:Pogląd przeciwstawny racjonalizmowi.. Link do testu będzie aktywny w określonym czasie: 21 maja godz.10.00 - 23 maja godz.10.00Które z wymienionych gatunków literackich są charakterystyczne dla literatury romantyzmu: paszkwil, powieść poetycka, sonet, bajka powieść poetycka, bajka, sonet, list poetycki oda, powieść poetycka, epopeja narodowa, fraszka poemat dygresyjny, epopeja narodowa, ballada, odaSprawdzian ze znajomości kultury i literatury romantyzmu..

Czeka na Ciebie test z literatury romantyzmu.

Jeśli czegoś nie jesteś pewny(-a), zerknij na stronę z wiedzą o romantyzmie.. Jest to wiara w to, że Chrystus nas wybawi.. Początek - lata 20.. — Lilie - kobieta, która zamordowała męża, chce ukryć ten czyn przed innymi i przed sobą - chciałaby o tym zapomnieć i ponownie wyjść za mąż.Najwybitniejszych poetów okresu romantyzmu polskiego (Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński) określa się mianem wieszczów narodowych.. Orientalizm - fascynacja kulturą Wschodu.Literatura Polska .. George Gordon Byron - największy twórca romantyzmu angielskiego, a z całą pewnością i europejskiego.. Początek - lata 1789-1799 - Wielka Rewolucja Francuska; Koniec - lata 1848-1849 - Wiosna Ludów; Ramy czasowe romantyzmu w Polsce.. Odpowiedź b. Komentarz Bajronizm to termin ukuty na określenie pewnej skrajnej formy indywidualizmu nierzadko ocierającej się o szaleństwo.. Geneza epoki romantyzmu: w Polsce początek romantyzmu datuje się na rok 1822 - wydanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza; koniec epoki przypada w roku 1863 - wybuch powstania styczniowego.. Artysta to jednostka wybitna - tworzy w natchnieniu, czerpie z własnej wyobraźni..

5. Podaj ramy czasowe polskiego romantyzmu.

Nazywam się Milijon - bo za milijony Kocham i cierpię katusze.Powtórka do matury, sprawdzianu - Romantyzm.. Mistycyzm- to prąd religijno-filozoficzny uznający możliwość jednoczenia się duszy człowieka z absolutem, bóstwem poprzez intuicję i objawienie.Romantyzm : Literatura polska.. Ów postęp polegał na odkryciu, iż istota ludzka nie składa się jedynie z rozumu i materii, ale również ze sfery uczuciowej, której .Synkretyzm w literaturze: Synkretyzm rodzajowy - polega na połączeniu elementów liryki (pisanie wierszem), epiki (fabuła, narracja, świat przedstawiony) oraz dramatu (bohaterowie w działaniu i sytuacji) .. Powtórzenie z romantyzmu (Mickiewicz + pojęcia) REKLAMA.średniowieczem, czerpanie z niej tematów i inspiracji.. Jako zjawisko europejskie mówi się o nim, iż był epoką postępową.. Wskaż, których cech nie można uznać za charakterystyczne dla literatury romantyzmu: (1 p) a. tajemniczość b. prawdopodobieństwo w konstrukcji fabuły c. synkretyzm rodzajowy d. jednorodnoć estetyczna 7.Obraz i ocena rewolucji ukazanej w „Nie-Boskiej komedii".. Indywidualizm - cecha romantyków, poczucie odrębności, jednostkowości i wyobcowania z tłumu.. Test ze znajomości fabuły książki Juliusza Słowackiego pt. Kordian.. Głosił, że świat można poznać jedynie dzięki intuicji, wierze i tradycji..

(2 ...TEST z romantyzmu - odpowiedzi.

twórczość wczesnego romantyzmu.. Kiedy wykonasz cały test otrzymasz ilość punktów, które uzyskasz.. Postawy: werteryzm, bajronizm, wallenrodyzm, prometeizm.5 J. Kott, Największa powieść polskiego romantyzmu, Wstęp w: Z. Krasiński, Sto listów do Delfiny, Warszawa 1966. za każdy termin) 2.. 45minut.pl; Publikacje; Język polski; Autor Aneta Harasim Data publikacji 2010-08-16 Średnia ocena 0,00Romantyzm - Język polski, opracowanie na sprawdzian.. (2 pkt.. Mesjanizm- pogląd przypisujący jednostkom lub narodom szczególne posłannictwo wobec ludzkości.. Ten watek został zaczerpnięty z podań ludowych, obrzędów, legend.. W utworach Adama Mickiewicza, często się one pojawiają.. Pytania na sprawdzian z romantyzmu: 1) Scharakteryzuj Odę do młodości Adama Mickiewicza jako manifest romantyków.Sprawdzian wiadomości z romantyzmu Sprawdzian z romantyzmu dla klasy II 1.Uzupełnij tekst.. Twórcy literatury w romantyzmie odrzucali reguły tworzenia na rzecz wolności wyrażania.. Skąd pochodzą poniższe słowa?. pytania "rozsypane" odpowiedzi Budowa dramatu romantycznego: Wymień 4 bohaterów DziadówIII W którym roku powstały Sonety A. Mickiewicza?. Łączono ze sobą dwa światy: rzeczywisty i pozazmysłowy.Sprawdzian z romantyzmu w liceum to nieodłączna część naszej edukacji..

Manifestem programu literatury romantycznej jest ballada Adama Mickiewicza Romantyczność.

1. a) 1814-1815 kongres wiedeński b) 1815 Rosja, Austria, Prusy zawierają Święte Przymierze c) 1848 Wiosna Ludów 2.. Warto jednak przyłożyć się do nauki, gdyż pytania z tej epoki często pojawiają się na maturze z języka polskiego.. Często na ich przykładzie ukazuje się czyny dobre i złe.. za każdą poprawną odp.). ; Pierwszoplanowe postacie kobiece.. (0-4) Romantyzm to epoka, którą w Polsce wyznaczają dwa wydarzenia.SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI Z ROMANTYZMU GR.. Wiara w możliwość bezpośredniego ponadzmysłowego obcowania z Bogiem, które można osiągnąć jedynie za pomocą objawienia i intuicji.Sprawdzian wiadomości nt. literatury i kultury romantyzmu (epika i dramat)Sprawdzian wiadomości nt. literatury i kultury romantyzmu (epika i dramat).. Bajronizm zwykle łączy się z pogardą dla mieszczańskiego świata, umiłowaniem wolności jednostki, z której wypływa skłonność do skandalizowania.Sprawdzian wiadomości z romantyzmu grupa I 1. ; Bohater romantyczny.. Literatura krajowa w okresie romantyzmu 1831-1863 , t.Sprawdzian Z Romantyzmu • J.Polski • pliki użytkownika PUNCIA12 przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • Sprawdzian Z Romantyzmu Grupa A CZEŚĆ II.jpg, Sprawdzian Z Romantyzmu Grupa B CZEŚĆ II.jpgRamy czasowe romantyzmu zasadniczo obejmują koniec XVIII i 1. połowę XIX w. Romantyzm - ramy czasowe w Europie.. Byron zmarł z powodu silnej gorączki podczas walk o niepodległość Grecji.Literatura romantyzmu, często obfituje w różnorakie upiory, zjawy, widma i duchy.. Omów zagadnienie.. Typowymi gatunkami romantycznymi były: a) ballada, dramat romantyczny, poemat dygresyjny, powieść poetycka b) dramat romantyczny, powieść poetycka, powieść realistyczna c) powieść poetycka, ballada, dramat romantyczny, rapsod 2.Temat: Sprawdzian z literatury romantyzmu.. Zdefiniuj terminy: „prometeizm", „wallenrodyzm", „epopeja".. Średniowiecze, barok .. Kordian to dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego.Literatura romantyzmu.. Ludowość - zainteresowanie twórczością i kulturą ludu, moralnością, obyczajowością jako źródłem literatury.. Podaj tytuł dzieła i autora.. „Dziady", „Kordian", czy „Pan Tadeusz" - przed tymi utworami nie da się uciec..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt